Wynalazek to jeszcze nie innowacja

Przedstawiamy niektóre z sieci: DENTOT

Polska konkuruje z Unią Europejską

Agencja Techniki I Technologii

Park nauki Sophia-Antipolis 1998

FEMIRC w Polsce

Warszawski inkubator

Gdańskie Centrum Transferu Technologii nareszcie we własnej siedzibie w Oliwie

Dlaczego wzornictwo?

SCI-TECH II

Wirtualne prototypowanie systemem ADINA

Kontrasty i technologia transportu

Trójwymiarowa suwmiarka

Nauka dla pokoju nowy program NATO

Nowa idea gigantów przemysłowych

II Festiwal Nauki

Sensoryka i elektronika ułatwia demontaż

Polskie technologie w Londynie

Przedstawiamy polskie jednostki badawczo - rozwojowe - IOS

Przedstawiamy polskie jednostki badawczo - rozwojowe - OBROIUS

Stowarzyszenie polski z 5 programem ramowym

Central Poland Fund

Ochrona własności intelektualnej

Nowe technologie

Nowy atrakcyjny kierunek studiów

Polski inżynier w Europie

Wspieranie MŚP w Niemczech Wschodnich

Oferty IRC

Seminaria i konferncje

Permamentne szkolenia

Usługi dla firm

Refleksje po tempusie

PARK NAUKI SOPHIA-ANTIPOLIS 1998

Sophia-Antipolis jest społecznością instytucji badawczych i edukacyjnych, korporacji rozwojowych i ośrodków inżynierii produkcji zarówno państwowych jak prywatnych. Sophia-Antipolis jest nazywana Parkiem Nauki Sophia-Antipolis.

Nazwa Sophia-Antipolis wywodzi się z greckiego Sophia, słowa oznaczającego mądrość natomiast Antipolis jest starożytną nazwą Antibów co oznacza przeciwieństwo miasta lecz może także być tłumaczone jako anty-miasto, nazwa pierwszego francuskiego parku nauki zawiera w sobie rolę kompleksu, który jest międzynarodowym miastem wiedzy, nauki i technologii.

Sophia-Antipolis została powołana do stworzenia i rozwijania przedsięwzięć skupionych na zaawansowanych technologiach. Międzynarodowe firmy, głownie z Ameryki Północnej traktują Sophia-Antipolis jako centrum rozwojowe swojej działalności zorientowanej na rynki europejskie.

Rolą organizacji zarządzającej Sophia-Antipolis, SAEM SOPHIA-ANTIPOLIS COTE D'AZUR, jest rozwój poprzez skoncentrowanie know-how i wspomaganie innowacyjności. Polityka ta jest wdrażana na wiele sposobów (ulgi podatkowe, pomoc techniczna zapewniana przez rząd centralny i lokalny), położony jest nacisk na przedsięwzięcia o wysokiej wartości dodanej i istotnie z nimi związane badania i rozwój.

Sophia-Antipolis jest położona na leśnym terenie, wielkości 5,750 akrów rozciągającym się wzdłuż autostrady w pobliżu Morza Śródziemnego i włoskiej granicy. Obdarzona wyjątkowym klimatem, graniczy z wioskami prowansalskimi, Sophia Antipolis jest środkiem okręgu pomiędzy Cannes (15km), Antibami (8km), i Niceą (22km) na wybrzeżu i Grasse (16km) w głębi kraju. Sophia-Antipolis jest położona w sercu międzynarodowego węzła komunikacyjnego. Lotnisko w Nicei na Riwierze, drugie co do wielkości francuskie lotnisko po Paryżu jest w odległości 22 km od Sophia-Antipolis i ma bezpośrednie połączenie autostradą. Miasta południowej Europy - Barcelona, Mediolan, Marsylia, Genua i Rzym są w odległości zaledwie paru godzin samochodem, Nicea jest zaledwie siedem godzin od Paryża i dwie godziny od portu w Marsylii szybkim pociągiem TGV. Dzięki takiemu położeniu oferuje bezpośredni dostęp do Środkowego Wschodu i Afryki. Autobusy regularnie łączą Sophia Antipolis z innymi miastami i osiedlami w okolicy.

France Telecom, czwarty na świecie dostawca i trzeci na świecie operator sieci, wyposażył Sophia-Antipolis z najnowocześniejsze technologie w tym sieć światłowodową o długości 350 mil, centrum cyfrowe, dostęp do międzynarodowych sieci cyfrowych, dostęp do sieci badawczej R3T2 (Regional Telecommunication Research and Technology Network).

W Alpach Maritimach, France Telecom ciągle rozszerza zakres sieci Global System for Mobil Communications (GSM) i wdraża biznesowe, światłowodowe sieci dla potrzeb telekomunikacyjnych średnich i dużych firm. Sieć w Sophia-Antipolis jest w 100% cyfrowa.

Sophia-Antipolis jest podzielona na chronione, zielone okolice, biznesowe strefy i tereny rekreacyjne. 3750 akrów lasów śródziemnomorskich otacza Park To jest "zielony pas" Sophia-Antipolis. Jest on podzielony na kilka parków otwartych dla publiczności. Pozostałe 2000 akrów jest przeznaczone na rozwój: budownictwa mieszkaniowego, sportu i rekreacji w tym 1625 dla przemysłu.

Dziś, w Parku Nauki Sophia-Antipolis mieści się 1103 korporacji, jest tam zatrudnionych 20 000 osób. 32 korporacje zatrudniają więcej niż 100 osób a 800 firm zatrudnia mniej niż 10 osób. Większość firm pracuje w technologiach informatycznych to najbardziej dynamiczny sektor (277 firm zatrudnia 7894 osób), usługach i wytwarzaniu (556 firm zatrudnia 5472 osób). Inne sektory to: nauki medyczne, środowisko, energia, wyższe szkolnictwo, badania, stowarzyszenia i handel.

10% całej liczby firm to firmy z obcym kapitałem, zatrudniają one 24% całej aktywnej populacji. Między 1996 i 1997 rokiem, liczba zagranicznych firm wzrosła o 9,4% co dało wzrost miejsc pracy o 16,2% , liczba krajowych firm wzrosła o 1,2% , co dało wzrost miejsc pracy o 6,8%.

Sophia-Antipolis osiąga punkt nasycenia na początku 1998 roku, z następnymi 360 akrami do dalszej ekspansji. SAEM SACA zakłada, że miejsce zostanie wypełnione w ciągu sześciu-siedmiu lat. Pojawia się problem organizacji wzrostu i przygotowania planów wykorzystania zjawiska wzrostu.

Zapraszamy polskie firmy i instytuty

SAEM SOPHIA ANTIPOLIS CÔTE D'AZUR
BP 33 - 06901 SOPHIA ANTIPOLIS CEDEX
FRANCE
TEL. 33 (0)4 92 94 59 94
FAX. 33 (0)4 93 65 40 69
INTERNET: http://www.saem-sophia-antipolis.fr
E-MAIL: sophia@saem-sophia-antipolis.fr
Osoba do kontaktu: Jacqueline MIRTELLI

Helge Neumann
Francois Renault
Niemiecko-Francuskie Biuro
Berlin Adlershof


HTML Version by Piotr Rafalski