24 lipca Komisja Europejska wystąpiła oficjalnie do Rady Ministrów UE o mandat upoważniający do negocjacji z Polską i innymi krajami Środkowej i Wschodniej Europy w sprawie stowarzyszenia tych krajów z 5 Programem Ramowym Badań i Rozwoju Technologicznego na lata 1998-2002. Kraje stowarzyszone będą wpłacać składkę do budżetu 5PR, a w zamian ich instytuty badawcze, uniwersytety i jednostki przemysłowe będą mogły uczestniczyć w programie na prawie takich samych prawach jak jednostki z krajów UE.
Dotyczy to także pełnego finansowania badań. Stowarzyszenie z 5PR jest postrzegane jako jeden z instrumentów strategii preakcesyjnej, przyspieszający integrację z naukową i techniczną wspólnotą na szczeblu europejskim. Następujące kraje zgłosiły chęć uczestnictwa w 5PR: Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia i Cypr. Składka członkowska dla tych krajów zostanie najprawdopodobniej zredukowana (40% w pierwszym roku, 60%, 80% i 100% w kolejnych latach). Rozważane jest też pokrycie części zobowiązań z funduszu Phare.
Warunkiem sukcesu integracji nowych członków z programem będzie optymalne upowszechnienie i uświadomienie nowych możliwości zarówno w krajach kandydackich jak i UE. Komisja Europejska planuje szereg konferencji i szkoleń, przygotowanie specjalnych broszur i informowanie poprzez Internet. Również i sieć FEMIRC/OTI postanowiła wesprzeć te działania poprzez organizację ciągłych warsztatów "Jak uzyskać grant badawczy z KE". Warsztaty, oprócz informowania o 5PR, koncentrować się będą na praktycznym szkoleniu jak przygotować się do udziału w 5PR i w jaki sposób sporządzić wniosek projektowy.
Program Warsztatów obejmuje następujące tematy:
Programy badawcze dostępne dla partnerów polskich:
5 - ty Program Ramowy (założenia, cele, programy tematyczne, programy horyzontalne, informacje praktyczne)
Przygotowania do uczestnictwa.
Podejście strukturalizacji logicznej w przygotowaniu projektu.
Przygotowanie wniosku.
Sieci informacyjne.
Bazy danych
Małe i średnie przedsiębiorstwa.
Konsultacje, dyskusja.
Warsztaty odbywać się będą w różnych miastach. Możemy też zorganizować specjalne szkolenia w Państwa Instytucji.
Andrzej Siemaszko
Centrum Transferu Innowacji IPPT PAN
www.ippt.gov.pl/oti/d.szkol/szkol.html
|